در میان انسانهای خداجو و دلدادگان حق، شهیدان از همه، پیش گام ترند...

  زیارت مقابر شهیدان
۲۷ آذر ۱۳۹۶ 185 18.2 KB 35 0

زیارت مقابر شهیدان

در میان انسانهای خداجو و دلدادگان حق، شهیدان از همه، پیش گام ترند؛ خداجویی و دلدادگی آنان به اثبات رسیده و برای کسی قابل تردید نیست؛ آنان در کوی دوست و منای عشق الهی و برای دفع شر اشرار از حریم مقدس دین و آیین پروردگار از مهمترین متاع گران بهای خود گذشته و جان شیرین خویش را در این مسیر فدا کردند.
این انسان های والا و گران قدر برای حفاظت وحمایت از دین خدا، مردانه به پاخاستند؛ دشمن غدّار را در کار خود حیران ساختند؛ آنها را به عقب راندند و ملت و مکتب مقدس خود را سرافراز نمودند. آنان در این معامله ی بزرگ با خداوند، جان عزیز خود را مفتخرانه فدا کردند و بالاترین مقامات جهان ابدی را به دست آوردند. خداوند بهترین مقام، اجر و ثواب را برای آنان قرار داده و ذخیره کرده است.
از جمله پاداش های پرافتخاری که خدا به آنان عطا فرموده قداست قبر آنهاست؛ مردم به سوی این اماکن و بقاع می روند؛ از به خون خفتگان آن مکان های مقدس الهام میگیرند و صفات برجسته آن فرهیختگان برایشان تداعی می شود: آدمی از آن گلزار معطر، غیرت، ایثار، جهاد، فداکاری، پایمردی، بزرگواری، پارسایی وسایر صفات عالیه ی انسانی را فرا میگیرد.
از دیگر سو زیارت قبور شهیدان، بزرگداشت شخصیت آن عزیزان و در حقیقت بزرگداشت مکرمت ها وصفات برجسته،جهاد، ایثار وجوانمردی است.
شیخ کلینی قدس سره نقل کرده است: «امام صادق (ع) ضمن حدیثی این جمله را فرمودند: به ما رسیده که پیامبر (ص) هر زمان که به سوی قبور شهدا می آمد میگفت:
«السلام علیکم بما صبرتم فنعم عقبی الدار»
قطب الدین راوندی (متوفای سال 573 قمری) از امام صادق (ع) نقل کرده که فرمود: «فاطمه زهرا (س) در هر روز شنبه به هنگام صبح، به سوی قبور شهدا ـ در اُحد ـ می آمد و نزد قبر حمزه (ع) توقف کرده و برای او طلب رحمت و استغفار می کرد.»
زیارت گلزار شهیدان و مقابر نورانی آنان از اهمیت بسزایی برخوردار است خصوصاً به لحاظ آنچه که در قرآن کریم آمده است آنان زنده اند و نباید حتی تصوّر، توّهم و خیال مرگ آنان را کرد بلکه آنان از رزق و روزی الهی در جهان ابدیت برخوردارند و به آن الطاف و عنایاتی که خداوند درباره ی آنان دارد شادمان میباشند.
و این صریح قرآن کریم( سوره آل عمران آیه169-170 است:
«وگویا حیات شهیدان نسخه ممتازی ازحیات است وآنان برسایرمردگان و درگذشتگان، در حیاتِ پس از مرگ، امتیاز دارند، زندگیشان سراسر افتخار و همراه با انواع و اقسام لطف و رحمت الهی و قرینِ عنایات بیکران ذات لایزال او و آمیخته به بهترین شادی ها و نشاط ها و خرّمی هاست. شادی و نشاطی که برای ما زمینیان و خاکیان و دلبستگان به دنیا و ما اسیران مادیات قابل درک و فهم نیست و چنان است که تا انسان آن را مشاهده نکند و لمس ننماید به حقیقت آن پی نمی برد.»
راستی رفتن به زیارت قبر پاک و تربت نازنین این سرافرازانِ تاریخ، لذّتبخش، افتخار آفرین، پندآمیز، تحول بخش و راه گشای یک زندگی صحیح و معقول است.
منبع: آستان دوست، علی کریمی، تهیه و تدوین اداره امور فرهنگی آستان قدس رضوی.


مطالب مرتبط