زیارت مقابر شهیدان

در میان انسانهای خداجو و دلدادگان حق، شهیدان از همه، پیش گام ترند...

  زیارت مقابر شهیدان

در میان انسانهای خداجو و دلدادگان حق، شهیدان از همه، پیش گام ترند؛ خداجویی و دلدادگی آنان به اثبات رسیده و برای کسی قابل تردید نیست؛ آنان در کوی دوست و منای عشق الهی و برای دفع شر اشرار از حریم مقدس دین و آیین پروردگار از مهمترین متاع گران بهای خود گذشته و جان شیرین خویش را در این مسیر فدا کردند.
این انسان های والا و گران قدر برای حفاظت وحمایت از دین خدا، مردانه به پاخاستند؛ دشمن غدّار را در کار خود حیران ساختند؛ آنها را به عقب راندند و ملت و مکتب مقدس خود را سرافراز نمودند. آنان در این معامله ی بزرگ با خداوند، جان عزیز خود را مفتخرانه فدا کردند و بالاترین مقامات جهان ابدی را به دست آوردند. خداوند بهترین مقام، اجر و ثواب را برای آنان قرار داده و ذخیره کرده است.
از جمله پاداش های پرافتخاری که خدا به آنان عطا فرموده قداست قبر آنهاست؛ مردم به سوی این اماکن و بقاع می روند؛ از به خون خفتگان آن مکان های مقدس الهام میگیرند و صفات برجسته آن فرهیختگان برایشان تداعی می شود: آدمی از آن گلزار معطر، غیرت، ایثار، جهاد، فداکاری، پایمردی، بزرگواری، پارسایی وسایر صفات عالیه ی انسانی را فرا میگیرد.
از دیگر سو زیارت قبور شهیدان، بزرگداشت شخصیت آن عزیزان و در حقیقت بزرگداشت مکرمت ها وصفات برجسته،جهاد، ایثار وجوانمردی است.
شیخ کلینی قدس سره نقل کرده است: «امام صادق (ع) ضمن حدیثی این جمله را فرمودند: به ما رسیده که پیامبر (ص) هر زمان که به سوی قبور شهدا می آمد میگفت:
«السلام علیکم بما صبرتم فنعم عقبی الدار»
قطب الدین راوندی (متوفای سال 573 قمری) از امام صادق (ع) نقل کرده که فرمود: «فاطمه زهرا (س) در هر روز شنبه به هنگام صبح، به سوی قبور شهدا ـ در اُحد ـ می آمد و نزد قبر حمزه (ع) توقف کرده و برای او طلب رحمت و استغفار می کرد.»
زیارت گلزار شهیدان و مقابر نورانی آنان از اهمیت بسزایی برخوردار است خصوصاً به لحاظ آنچه که در قرآن کریم آمده است آنان زنده اند و نباید حتی تصوّر، توّهم و خیال مرگ آنان را کرد بلکه آنان از رزق و روزی الهی در جهان ابدیت برخوردارند و به آن الطاف و عنایاتی که خداوند درباره ی آنان دارد شادمان میباشند.
و این صریح قرآن کریم( سوره آل عمران آیه169-170 است:
«وگویا حیات شهیدان نسخه ممتازی ازحیات است وآنان برسایرمردگان و درگذشتگان، در حیاتِ پس از مرگ، امتیاز دارند، زندگیشان سراسر افتخار و همراه با انواع و اقسام لطف و رحمت الهی و قرینِ عنایات بیکران ذات لایزال او و آمیخته به بهترین شادی ها و نشاط ها و خرّمی هاست. شادی و نشاطی که برای ما زمینیان و خاکیان و دلبستگان به دنیا و ما اسیران مادیات قابل درک و فهم نیست و چنان است که تا انسان آن را مشاهده نکند و لمس ننماید به حقیقت آن پی نمی برد.»
راستی رفتن به زیارت قبر پاک و تربت نازنین این سرافرازانِ تاریخ، لذّتبخش، افتخار آفرین، پندآمیز، تحول بخش و راه گشای یک زندگی صحیح و معقول است.
منبع: آستان دوست، علی کریمی، تهیه و تدوین اداره امور فرهنگی آستان قدس رضوی.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر