سخت ترین دوران ها

زندگی موسی بن جعفر علیهما السلام یعنی امامت موسی بن جعفر (علیهما السلام) در سخت ترین دوران ها شروع شد. هیچ دورانی...

  سخت ترین دوران ها

زندگی موسی بن جعفر علیهما السلام یعنی امامت موسی بن جعفر (علیهما السلام) در سخت ترین دوران ها شروع شد. هیچ دورانی به گمان من بعد از دوران امام سجاد علیه السلام، به سختی دوران موسی بن جعفر (علیهما السلام) نبود. موسی بن جعفر (علیهما السلام) در سال صد و چهل و هشت، بعد از وفات پدرشان امام صادق علیه السلام به امامت رسیدند. اینقدر منصور از بنی الحسن و بنی هاشم، از خویشاوندان خودش و از کسانی که جزو نزدیکان خودش بودند، آدمهای سرشناس و معروف را از بین برده بود که یک انبارِ اسکلت درست شده بود. از همة اینها که فارغ شد، نوبت به امام صادق (علیه السلام) رسید. امام صادق (علیه السلام) را هم با حیله مسموم کرد. در فضای زندگی سیاسی بنی عباس، هیچ غباری دیگر وجود نداشت. در چنین شرایطی که منصور در کمال قدرت و در اوج سلطة ظاهری زندگی می کند، نوبت به خلافت موسی بن جعفر علیهما السلام رسید که یک جوانی است تازه سال و با آن همه مراقبت. به طوری که کسانی که می خواهند بعد از امام صادق (علیه السلام) بفهمند که دیگر حالا به چه کسی باید مراجعه کرد، با زحمت می توانند راه پیدا کنند و موسی بن جعفر (علیهما السلام) را پیدا کنند؛ و موسی بن جعفر (علیهما السلام) به آنها توصیه می کند که مواظب باشید، اگر بدانند که از من حرف شنیدید و از من تعلیمات دیدید و با من ارتباط دارید، کشتن هست، مراقب باشید. در یک چنین شرایطی موسی بن جعفر (علیهما السلام) به امامت می رسد و مبارزه را شروع می کند.
چهار خلیفه در دوران امامت موسی بن جعفر (علیهما السلام) در این سی و پنج سال به خلافت رسیدند. یکی منصور عباسی است که ده سال از دوران اول امامت موسی بن جعفر (علیهما السلام)، منصور عباسی بر سر کار بود، بعد پسر او، مهدی است که او هم ده سال خلافت کرد. بعد هادی عباسی است که یک سال خلافت کرد، بعد از او هم، هارون الرشید است که در حدود دوازده، سیزده سال خلافت کرد. هر کدام از این چهار خلیفه، یک فشاری و یک زحمتی به موسی بن جعفر (علیهما السلام) وارد می کردند. در طی این سی و پنج سال یا سی و چهار سال که موسی بن جعفر (علیهما السلام) مشغول تبلیغ امامت و مشغول انجام وظیفه و مبارزات خودشان بودند، دفعات مختلف حضرت را تبعید کردند، زندان کردند و چندین بار، خلفای زمان به قصد کشتن حضرت، برایشان توطئه چیدند.

منبع: کتاب انسان 250 ساله مقام معظم رهبر

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر