سیره پیامبر (ص) به روایت امام رضا (ع)

در این کتاب سبک زندگی حضرت محمد از زبان حضرت رضا علیه السلام بیان شده است ، این روایات مورد قبول و تأیید امام کاظم، امام صادق و امام باقر علیهم السلام بوده است.

  سیره پیامبر (ص) به روایت امام رضا (ع)

معرفی کتاب

عنوان : سیره پیامبر (ص) به روایت امام رضا (ع)
ناشر:بنیاد پژوهش های اسلامی
نويسنده: محمد حکیمی
ويراستار: محمدرضا نجفی
موضوع: سیره زندگانی حضرت محمد از زبان حضرت رضا علیه السلام
تعداد صفحه:192
نوع جلد:شومیز
تاریخ نشر:94/12/01
نوبت چاپ:1
محل نشر:مشهد
شمارگان:3000


شخصیت بیکرانه و بی مانند حضرت محمد صلی الله علیه و آله در سراسراجتماعات بشری تأثیرگذار بوده و هست، و صبح دولت او هیچ گاه غروب نمی کند، و به مسلمانان و غیر مسلمانان و دوست و بیگانه، راه زندگی و پویایی و بسامانی زندگی معنوی و مادی را می آموزد.
این انسان یگانه سرآمد همه انسان های تاریخ است، سرآمد همه نیکی ها و ارزشها و انسانیت هاست، و سرشتهای والا و خدایی او سرچشمه همه حق باوریها و عدل گرایی ها و تعهدشناسی هاست.
او از نظر کارشناسان از تأثیرگذارترین چهره های تاریخ انسان به شمار آمده است، و چنانچه بزرگ ترین آموزگار اخلاق نیک انسانی و معنویت ها و ارزش های برتر است، پیشوا و زمامداری نمونه است، که همه ارزشها و اصول انسانی و اخلاقی را در قلمرو مدیریت اجتماعات و زمامداری سیاسی خود تجسم بخشیده است.
واقعیت این است که در طول تاریخ، محمد صلی الله علیه و آله تنها فردی است که به طور همزمان در هر دو دین و حکومت بیشترین موفقیت را داشته است.
این کتاب دربردارنده موضوعاتی همچون «شیوه راه رفتن»، «چگونگی نگاه»، «گسترش اسلام»، «سختکوشی برای نجات انسان»، «همواره در اندیشه»، «شیوه سخن گفتن»، «بزرگ شمردن همه نعمت ها»، «پرهیز از ستایش یا نکوهش خوردنی ها»، «دوری از خشم برای دنیا» و «نگاهداری خشم» است.
«آیین تبسم و لبخند»، «نظم در همه کارها»، «رسیدگی به کارهای مردم در خانه»، «رفتار با فرهیختگان»، «اصلاح فرد و جامعه»، «ابلاغ و پیام رسانی»، «خبرگیری از حال نیازمندان»، «جاذبه نه دافعه»، «شیوه رفتار با مردم»، «همواره به یاد مردم»، «حق گرایی و حق محوری» و «پرهیز از هر گونه برتری» از دیگر موضوعات مطرح شده در این کتاب است.
در این کتاب همچنین مطالبی همچون «رفتاری برابر با همگان»، «برآوردن نیازها»، «حقوق مساوی و برابر»، «گشاده رو چون پدری مهربان»، «رفتار با همنشینان»، «دوری از ناهنجاریهای گفتاری»، «نیت خدایی در سخن گفتن»، «یاران در حضور پیامبر»، «غریب نوازی»، «احترام به سخن دیگران» و «دوراندیشی و آینده نگری» به چشم می خورد.
این کتاب در میان سیره هایی که تاکنون درباره پیامبر صلی الله علیه و آله نگارش یافته، درست ترین و مستندترین آنهاست؛ زیرا آنچه را حضرت عل بن موسی الرضا علیه السلام نقل فرموده، براساس روایت منقول از امام حسن و امام حسین علیهم السلام است.

صحت و جامعیت این روایت تا بدان جا است که مورد قبول و تأیید امام کاظم، امام صادق و امام باقر علیهم السلام بوده است.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر