عسل دارویی شفابخش

اگر در چیزی شفا باشد در حجامت و نوشیدن عسل است..

  عسل دارویی شفابخش

از امام رضا (ع) از پدرانش از پیامبر (ص) نقل شد که فرمود: اگر در چیزی شفا باشد در حجامت و نوشیدن عسل است.
و نیز از امام رضا (ع) از پدرانش از پیامبر (ص)نقل شد که فرمودند: به هر کس از شما که عسل تعارف کردند ردّ نکند. (بگیرد و بنوشد)
عسل غذاى شیرینى است که اغلب به صورت مایع بوده و از زنبور عسل به دست مى ‏آید. در قرآن کریم از مواد غذایى مختلفى نام برده شده است اما تنها در مورد عسل است که آن را «شفا» نامیده است.
«و پروردگار تو به زنبور عسل «وحى» و الهام غریزى نمود که: از کوه ها و ثمرات و گلها بخور و راه هایى را که پروردگارت براى تو تعیین کرده است به راحتى بپیما؛ از درون شکم نوشیدنى با رنگ‏ هاى مختلف خارج مى ‏شود. که در آن شفا براى مردم است.»
نکات تفسیرى:
متن ترجمه آیات فوق نکات ارزنده ‏اى را در مورد زنبور عسل یاد آور مى ‏شود، مثل وحى به آنان که در اینجا با توجه به ریشه لغوى (اشاره مخفى سریع) آمده است (یعنى وحى اصطلاحى که توسط جبرئیل بر پیامبران نازل مى‏شود، مقصود نیست) و یا مسئله خانه ‏سازى زنبوران که از محل بحث ما خارج است.
قرآن کریم در آیه ی فوق از عسل به عنوان «شراب» یاد کرده است. و در آیه دیگرى که در مورد بهشت است سخن از«جوى ‏هایى از عسل مصفّى» «وانهار من عسل ‏مصفّى» مى ‏گوید.
تاریخچه:
عسل از زمان ‏هاى قدیم مورد توجه بشر بوده است. و علاوه بر جنبه غذایى آن در زمان «بقراط» و در متون «تورات» به عنوان یک ضد عفونى کننده در بیمارى‏ هاى پوستى و زخم ها مورد توجه بوده است.
در کتاب مقدس مى ‏گوید: «همواره در اراضى مقدسه شیر و عسل جارى است.» فقیرترین و بى چاره ‏ترین مردم عسل را توانند خورد.منبع:صحیفه صحت، تالیف محمد علی رضائی اصفهانی، تهیه و تدوین اداره امور فرهنگی آستان قدس، نشر قدس رضوی.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر