مصائب، مشکلات، تلخی ها و ناگواری هایی که به ما انسانها می رسد و بر زندگی مان وارد می شود، از سه ناحیه است: 1- عکس العمل و پاسخ به اعمال خودمان است 2- نتیجۀ بی تدبیری است 3- امتحان الهی است ...

  علل پیش آمدن بلاها و مشکلات
۳۰ آبان ۱۳۹۷ 412 128.5 KB 29 0

علل پیش آمدن بلاها و مشکلات

مصائب، مشکلات، تلخی ها و ناگواری هایی که به ما انسانها می رسد و بر زندگی مان وارد می شود، از سه ناحیه است:

1. عکس العمل و پاسخ به اعمال خودمان است
«وَ مَآ أصَابَکُمْ مِّنْ مُّصِیبَةٍ فبِمَا کَسَبَتْ أیدِیکُمْ... ؛ و هر مصیبتى که به شما برسد به خاطر اعمالی است که انجام داده ایده اید....» [1]

مــردان خـــدا پــردۀ پنـــدار دریــدنــــد یعنـی همـه جا غیـر خــدا هیچ ندیدنـد
هر دست که دادند، همان دست گرفتند هر نکته که گفتند، همان نکته شنیدند

اگر تلخی در عالم ایجاد کنیم؛ تلخی می چشیم و چنانچه شیرینی ایجاد کنیم؛ خداوند به کامِ ما عسل می ریزد. این قانون هستی است. ممکن است دیر و زود شود؛ اما پا برجاست. برای مثال: اگر تاوان آن ترقه ای که جوانی می اندازد و دلی را می لرزاند، امروز ایجاد نشد، در آینده عواقب آن را خواهد دید.
امیرالمؤمنین، علی علیه السلام می فرمایند: «اگر مرا برهنه کنند و بر روی خارها بکشانند، برای من دوست داشتنی تر است از اینکه روز قیامت، خدا را در حالی ملاقات کنم که به بندهای ظلم کرده ام یا دانه ای جو را با ظلم از دهان مورچه ای درآورده باشم!».
این بزرگان خوب می دانستند قوانین آفرینش و طبیعت چیست؛ شک نکن که اگر در این دنیا به مورچه ای ظلم کردی، ظلم خواهی دید! منتظر دست پر قدرت انتقام الهی باش! از کوچکترین حرکات بگیرید تا ظلم های بزرگ به مردم. گاهی ما انسانها کارها و اشتباهاتی انجام می دهیم و وقتی بلایی بر ما نازل می شود می گوییم: «خدایا، مگر ما چه گناهی کردیم؟!»

امیرالمؤمنین، علی علیه السلاممی فرمایند: «اگر مرا برهنه کنند و بر روی خارها بکشانند، برای من دوست داشتنی تراست از اینکه روز #قیامت، خدا را در حالی ملاقات کنم که به بندهای ظلم کرده ام یا دانه ایجو را با ظلم از دهان مورچه ای درآورده باشم!».

2. نتیجۀ بی تدبیری است
امیرالمؤمنین، علی علیه السلام فرموده اند: «سُوءُ التَّدْبِیرِ سَبَب التدْمِیرِ؛ بی تدبیری (سوء مدیریت) موجب سقوط و نابودی می شود.» [2] اگر کسی در زندگی عقلش را به کار نگیرد و تدبیر درستی نداشته باشد، باعث می شود گرفتار مشکلات بسیاری شود "تدمیر" در عربی به معنی ویران کردن است. ما زندگی مان را با بی تدبیری خراب می کنیم. به دختری می گویند: «شما که به فلان پسر علاقه مند شدید؛ معلوم نیست که او انسان خوبی باشد، معلوم نیست همسر شایسته ای برای شما باشد، معلوم نیست در آینده پدر متعهدی برای فرزندانت باشد، ما تحقیق کردیم؛ او دارای فلان مشکل است، ... » اما دختر قبول نمی کند. متأسفانه بعد از ازدواج هم ما شاهد هستیم که مشکلاتی برای آنها پیش می آید. چرا؟ چون خود کرده را تدبیر نیست!
یکی از راهکارهای تدبیر، مشورت کردن است. همیشه از یک انسان با تجربه راهنمایی بخواهید. به عنوان مثال، جهت ازدواج، خرید ماشین، خرید خانه و ... در این موارد، باید هزینه هم کرد، که اسراف هم نیست؛ چون سودش به خودت می رسد.

3. امتحان الهی است
گاهی هم، نه کار بدی کردی که عکس العمل کارهایت باشد و نه بی تدبیری کردی که نتیجه اش را ببینی. خداوند بنای خلقت را بر امتحان نهاده است. به عنوان مثال، یک دانشجو باید امتحان بدهد تا استاد متوجه شود نمره اش چقدر است.
«أمْ حَسِبْتُمْ أَّنْ تَدْخُلُواْ الْجَنة وَ لَمَّا یأتِکُمْ مَّثَلُ الذِینَ خَلَوْاْ مِنْ قبْلِکُمْ ...؛ آیا گمان کردید که داخل بهشت می شوید، بی آنکه حوادثی همچون حوادث گذشتگان به شما برسد؟!»[3]
«وَ لَقَدْ فَتَنّا الذِینَ مِنْ قبْلِهِمْ فلَیعْلَمَنَّ اللهُ الذین صَدَقواْ وَ لَیعْلَمَنَّ الْکَاذِبِینَ؛ ما کسانی را که پیش از آنان بودند آزمودیم؛ باید علم خدا دربارۀ کسانی که راست می گویند و کسانی که دروغ می گویند تحقّق یابد.» [4]
تا وقتی دستت به جایی نمی رسد، انسان خوبی هستی؛ اما وقتی مدیرکُل جایی می شوی و میلیاردها [تومان از] اموال اداره یا ارگانی دست شماست، باید ببینی آنجا هم می توانی خطا نکنی؟
«وَ لَنَبْلُوَنکُمْ بِشَیءٍ مِّنَ الْخَوْفِ وَ الْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِّنَ الامْوَالِ وَ الَّانْفُسِ وَ الثمَرَاتِ وَ بَشر الْصَّابِرِینَ؛ و قطعاً شما را به چیزى از [قبیل] #ترس و گرسنگى و کاهش در اموال و جان ها و محصولات می آزماییم؛ شکی بایان را مژده بده!». [5]
امتحانات الهی گاهی به جان، مال یا آبرویتان می خورد، گاهی هم به بازار یا امنیت شما ضربه می زند. خوشا به حال انسانی که درسش را می داند و از امتحان فراری نیست! و باید دعا کنیم که: «خدایا، ما را در امتحانات خویش سربلند قرار ده. خدایا، ما را در مصیبت ها یاری کن و صبر و تحمل و بردباری در تلخی ها و مصائب و دور نشدن و شک نکردن به درگاهت را به همۀ ما عطا فرما.»

سخنران: حجت الاسلام و المسلمین نقویان، رواق امام خمینی قدس سره، 29/10/90
منبع: کتاب پرتوی اجابت، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی

---------------------------------------------------------
1- شوری/30.
2- تصنیف غررالحکم و دررالکلم، ص 354، ح 8089 .
3- بقره/ 214.
4- عنکبوت/ 3.
5- بقره/ 155.


مطالب مرتبط