فرنگیس عنبری، برنده جایزه جهانی گوهرشاد

فرنگیس عنبری موسس خیریه مکتب عصمتیه در مشهد است که جایزه جهانی گوهرشاد را در امور خیریه و امور فرهنگی از آن خود کرده است..

  فرنگیس عنبری، برنده جایزه جهانی گوهرشاد

این بانوی نیکوکار به دلیل فعالیت در خیریه عصمتیه جایزه جهانی گوهرشاد را در امور خیریه و امور فرهنگی از آن خود کرده است. فرنگیس عنبری یزدی، متولد سال ۱۳۲۸ در مشهد، دارای تحصیلات حوزوی است و سه فرزند دارد. در سال ۱۳۵۵ به -دلیل علاقه به فعالیت اجتماعی و به خصوص مددکاری خیریه ای را در زیرزمین مکتب عصمتیه شروع کرد. این خیریه با کمترین امکانات در یک زیرزمین افتتاح می شود و و بیش از دو دهه به فعالیت خود ادامه داده است.
پس از ۲۵ سال با وقف خانه پدری خانم عنبری توسط خواهران و برادران محل خیریه از زیرزمین به بالا منتقل می شود. در خیریه عصمتیه، اقدامات خیرخواهانه متنوعی از قبیل کمک به آوارگان جنگی، پیوند اعضا و حتی کارآفرینی برای زنان بی‌سرپرست صورت گرفته است. تمامی کارکنان این خیریه را بانوان تشکیل می دهند. کارکنان و مدیران این خیریه به دنبال کسب درآمد از این طریق نبوده اند.
در ایام دفاع مقدس یعنی سال های اولیه تاسیس، این خیریه فعالیت زیادی داشته است. مشهد میزبان مهاجران و آواراگان جنگی می‌شود. مجروحان و جانبازان زیادی را به بیمارستان های مشهد می آورند و این بیمارستان ها مرتب به ملحفه و لباس بیمارستانی نیاز داشتند.
این خیریه نیازهای بیمارستانی مجروحین را فراهم می¬کرد. بعد از ظهرها به آوارگان جنگی که در مشهد اسکان داده می شدند رسیدگی می کردند. خانواده‌ها را شناسایی و نیازهایشان را برطرف می کردند. علاوه بر این، معاودین عراقی یعنی فراریان از جنگ و یا زن و بچه های جنگجویان عراقی هم به خیریه معرفی می شدند که خیریه حتی به این ها هم پناه می داد.
از اقدامات دیگر خیریه، کمک به مهاجران افغانی بوده است. این مهاجرین نه تنها از بیمه و یارانه و بسیاری امکانات دیگر محروم بودند که حتی درب بیشتر خیریه‌ها به روی آنها بسته بود. ماه رمضان اکثرا برای آنها سبد کالا در نظر گرفته می شود، چون اکثر خانواده های افغانی شیعه هستند و روزه می-گیرند. خیریه همچنین در کمک به بیماران کلیوی، پرداخت دیون و اقدامات مددکاری فعال بوده است.

5aa4cb2c5d156.jpg

در این خیریه کارگاه های زیادی برای خانم های بی‌سرپرست برگزار می‌شود تا
بتوانند خودشان نان آور خانه باشند و علاوه بر آن صندوق قرض الحسنه این
خیریه در مواقع ضروری به کمکشان می آید. خیریه بر آن بوده است که علاوه بر
اینکه نقدی به این خانواده ها کمک می کند تا حدی آن ها را توانمند سازد.
برای حفظ کرامت مددجوها در خیریه صندوق قرض الحسنه ای نیز راه اندازی شده
است.

5aa4cb4434ef3.jpg

از سال 1387 با توجه به در اختیار داشتن فضای بیشتر، فعالیت های فرهنگی را آغاز کرد که در حال حاضر در هفته سه جلسه کلاس های نهج البلاغه، مفاهیم قرآن و اخلاق در خانواده به صورت مستمر در این خیریه برگزار می‌شود و افراد زیادی در کلاس ها شرکت کرده و بهره می برند.منبع: پورتال جایزه جهانی گوهرشاد


مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر