فضیلت ماه رمضان از نگاه امام رضا (ع)

در روایات اسلامی رمضان ماهی که ابتدایش رحمت و میانه اش مغفرت و پایانش آزادی از آتش جهنم است معرفی شده و تصریح گردیده است که درهای آسمان در اولین...

  فضیلت ماه رمضان از نگاه امام رضا (ع)

در روایات اسلامی رمضان ماهی که ابتدایش رحمت و میانه اش مغفرت و پایانش آزادی از آتش جهنم است معرفی شده و تصریح گردیده است که درهای آسمان در اولین شب ماه رمضان گشوده می شوند و تا آخرین شب بسته نمی شوند؛ ماهی که خداوند در آن حسنات را می افزاید و گناهان را پاک می کند.
بدی ها بخشیده می شود
امام رضا(ع) در آخرین روزهای ماه شعبان همه اهلبیت خود را گرد هم می آوردند و توصیه می کردند از روزهای پایانی شعبان برای کسب آمادگی ورود به ماه صیام بهره بگیرند تا با روزه داری در آخرین روزهای شعبان و اتصال آن به ماه رمضان به کسب درجات معنوی بیشتری نایل شوند.
امام رضا (ع) درخصوص ماه رمضان می فرمایند: «خوبی ها در ماه رمضان پذیرفته شده و بدی ها بخشیده می شود، هر کس یک آیه از قرآن در ماه رمضان تلاوت کند مانند آن است که تمام قرآن را در ماه های دیگر تلاوت کند و هر کس به چهره برادر مومن خود لبخند بزند در قیامت وی نیز بر چهره او لبخند می زند و او را بشارت به بهشت می دهد و هر کس در این ماه مؤمنی را کمک کند، خداوند او را هنگام عبور از صراط که قدمها می لرزد، کمک خواهد کرد و هر کس در این ماه غضب خود را باز دارد، خداوند غضب خود را از او باز می دارد و هر کس گرفتاری را کمک کند خداوند او را روز قیامت که روز فزع اکبر است کمک خواهد کرد و هر کس در این ماه مظلومی را کمک کند، خداوند او را در دنیا و قیامت کمک می کند. ماه رمضان ماه برکت، ماه رحمت و مغفرت و توبه و بازگشت است و هر کس در ماه رمضان بخشیده نشود در چه ماهی آمرزیده خواهد شد؟ پس خداوند را بخوانید و از او بخواهید که روزه هایتان را قبول کند و عمرتان را طولانی قرار دهد و شما را به طاعت و دوری از معصیت موفق گرداند که او بهترین مسؤول است.«
کینه ها را دور بریزید
آن حضرت همچنین رهنمودهای دیگری را برای درک بهتر فضایل معنوی ماه رمضان ارایه فرموده اند
امام هشتم(ع) در راستای درک بهتر آثار و برکات ماه ضیافت ا... در آستانه ورود به این ماه تاکید دارند همه مؤمن ان اماناتی را که از دیگران به گردن دارند برگردانند، حصار کینه ها و کدورتها را بردارند، تقوای الهی پیشه کنند و با توکل به خدای متعال از هر گناهی دوری کنند.
از دیدگاه این امام همام آنچه مؤمنان را در این ماه بیش از پیش متوجه خدا می کند، کسب تقوای الهی است.
فرصتی برای درک بهتر قیامت
امام رضا(ع) در ذیل روایتی به این نکته، چنین اشاره فرموده اند:«مردم به انجام روزه امر شده اند تا درد گرسنگی و تشنگی را بفهمند و به واسطه آن فقر و بیچارگی آخرت را بیابند.» روزه داری در ساعات طولانی و ضعف و بی حالی ناشی از گرسنگی و تشنگی در این ساعات قطعاً فرصت تامل بیشتری را در اختیار انسان می گذارد تا مرگ و نزدیک بودن روز قیامت را در ذهن خود یادآوری کند. البته این تنها مفهوم روایت مذکور نیست، بلکه همه ما با درک کردن گرسنگی و تشنگی طی یک ماه به یاد نیازمندان، فقرا و مستمندان خواهیم بود، زیرا آنها بارها با درد گرسنگی و تشنگی دست و پنجه نرم کرده اند و حال آنکه شاید ما از آنها غافل بوده ایم. ماه رمضان فرصتی است تا از غفلت ها دور شده و برای رضای
خدا به یاد نیازمندان هم باشیم.
تلاوت قرآن فراموش نشود
امام هشتم(ع) تأکید دارند هر کس ماه رمضان یک آیه از کتاب خدا را قرائت کند مثل این است که درماه های دیگر تمام قرآن را بخواند. وقتی خدای متعال چنین شرافت و عظمتی را برای این ماه و تلاوت آیات روح بخش قرآن در نظر گرفته چرا ما غافل بمانیم؟
قرآن، ما را در مسیر هدایت قرار می دهد. و قطعا تلاوت قرآن ما را به رستگاری و نجات می رساند چنانکه امام رضا(ع) در ماه مبارک رمضان هر سه روز یک دور کامل قرآن را تلاوت می کردند، بنابراین ما هم باید در راستای انس بیشتر با خدا از تلاوت قرآن و درک فیوضات آن در این ماه غافل نمانیم.
اطعام و بخشش گناهان
یکی از بافضیلت ترین ایام و لیالی ، دهه آخر ماه مبارک رمضان است . طبق روایات رسیده از اهل بیت (ع) پیامبر اکرم (ص) این دهه را به اعتکاف گذرانده و به عبادت و شب زنده داری مشغول بودند.
امام رضا (ع) می فرماید: کان أبی یزید فی العشر الاواخر فی شهر رمضان فی کل لیلة عشرین رکعة.
پدرم در دهه آخر ماه رمضان در هر شب بیست رکعت به نمازهاى مستحبی شبهای ماه رمضان مى‏افزود.
همچنین امام رضا علیه السلام م ی فرماید: امیرالمؤمنین علیه السلام سه شب را نمى‏خوابید : شب بیست و سوم ماه رمضان ، شب عید فطر و شب نیمه ماه شعبان ؛ در این شبها ، روزیها تقسیم و مدت عمر و هر آنچه در آن سال رخ خواهد داد ،تعیین مى‏شود .
یکی از اعمال مهمی که در طول ماه مبارک رمضان مورد تأکید قرار گرفته، افطارى دادن به روزه داران است. در این زمینه روایتی در عیون اخبار الرضا (ع( جلد 1 ص 230 نقل شده که اهمیت این موضوع را می رساند. طبق این روایت پیامبر اکرم (ع) در خطبه معروف شعبانیه میفرماید: «مردم بیدار باشید! کسى که از شما به روزه دار مؤمن در این ماه افطارى دهد،پاداش آزاد نمودن یک برده و بخشش گناهان گذشته را همراه دارد. عرض شد: اى رسول خدا! ما توان افطارى دادن نداریم.حضرت فرمود: بترسید از آتش! ولو با دادن نصف دانه خرما و از آتش بپرهیزید! گر چه با دادن شربت آب باشد.»

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر