قاطعیت در برخورد با دشمنان

هارون الرشید به موسی بن جعفر علیهما السلام می گوید شما بنی هاشم از «فدک» محروم شدید. آل علی (علیه السلام)، فدک را از شما گرفتند، حالا من می خواهم...

  قاطعیت در برخورد با دشمنان

هارون الرشید به موسی بن جعفر علیهما السلام می گوید شما بنی هاشم از «فدک» محروم شدید. آل علی (علیه السلام)، فدک را از شما گرفتند، حالا من می خواهم فدک را به شما برگردانم. بگو فدک کجاست، حدود فدک چیست تا من فدک را به شما برگردانم. خوب معلوم است که این، یک فریبی است که می خواهد فدک را برگرداند، به عنوان کسی که حق از دست رفتة آل محمد (علیهم السلام) را می خواهد به آنها برگرداند و چهره ای برای خودش درست کند. حضرت می گوید بسیار خوب حالا که می خواهی فدک را به من بدهی، من حدود فدک را برای تو معین می کنم. بنا می کنند حدود فدک را معین کردن. آن حدودی که امام موسی بن جعفر (علیهما السلام) برای فدک معین می کنند تمام کشور اسلامی آن روز را در بر می گرفت؛ فدک یعنی این. یعنی اینکه تو خیال می کنی که ما دعوایمان در آن روز بر سر یک باغستان بود، چند تا درخت خرما بود، این ساده لوحانه است. مسئلة ما آن روز هم، مسئلة چند تا نخلستان و باغستانِ فدک نبود؛ مسئلة خلافت پیغمبر بود، مسئلة حکومت اسلامی بود. منتها آن روز، آن چیزی که فکر می شد ما را از این حق به کلی محروم خواهد کرد، گرفتن فدک بود. لذا ما در مقابل این مسئله پافشاری می کردیم. امروز آن چیزی که در مقابل ما، تو غصب کردی، باغستان فدک نیست، که ارزشی ندارد. آنچه که تو غصب کردی، جامعة اسلامی است، کشور اسلامی است. موسی بن جعفر علیهما السلام حدود چهارگانه ای را ذکر می کند و می گوید این فدک است، یالله، حالا اگر می خواهی بدهی، این را بده. یعنی صریحاً مسئلة داعیة حاکمیت و خلافت را آنجا، امام موسی بن جعفر (علیهما السلام) مطرح می کند.
روزی دیگر، هارون الرشید در ورود به حرم پیغمبر در مدینه می خواهد در مقابل مسلمان هایی که دارند زیارت خلیفه را تماشا می کنند یک تظاهری بکند و خویشاوندی خودش را به پیغمبر نشان بدهد، می رود نزدیک، وقتی می خواهد سلام بدهد به قبر پیغمبر، می گوید: «السلام علیک یابن عَمّ» نمی گوید: «یا رسول الله» ای پسر عمو سلام بر تو، یعنی من پسر عموی پیغمبرم. موسی بن جعفر (علیهما السلام) بلافاصله می آیند در مقابل ضَریح می ایستند و می گویند: «السلام علیک یا اَبا»، سلام بر تو ای پدر، یعنی اگر پسر عموی تو است، پدر من است. درست آن شیوة تَزویر او را در همان مجلس از بین می برند.
مردمی که اطراف هارون الرشید بودند آنها هم احساس می کردند که بزرگترین خطر برای دستگاه خلافت، وجود موسی بن جعفر (علیهما السلام) است. یک مردی از دوستان دستگاه خلافت ایستاده بود، دید یک شخصی سوار بر یک درازگوشی آمد بدون تجمل، بدون تشریفات، بدون اینکه بر یک اسب قیمتی سوار شده باشد، تا آمد راه را باز کردند، پرسید این کی بود که وقتی آمد همه در مقابلش خضوع کردند و اطرافیان خلیفه، راه را باز کردند تا او وارد شود. گفتند این موسی بن جعفر (علیهما السلام) است. تا گفتند این موسی بن جعفر (علیهما السلام) است، گفت ای وای از حماقت این قوم، یعنی بنی عباس، کسی را که مرگ آنها را می خواهد و حکومت آنها را واژگون خواهد کرد این طور احترام می کنند؟ می دانستند خطر موسی بن جعفر (علیهما السلام) برای دستگاه خلافت، خطر یک رهبر بزرگی بود که دارای دانش وسیع، دارای تقوا و عبودیتی است که همه کسانی که او را می شناسند این را در او سراغ دارند. دارای شجاعتی است که از هیچ قدرتی در مقابل خودش ابا و واهمه ندارد، لذا در مقابل عظمت ظاهری سلطنت هارونی، آن طور بی محابا حرف می زند.

منبع: کتاب انسان 250 ساله مقام معظم رهبری

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر