قرآن و پدیدۀ نفوذ

یکی از مسائل اجتماعی روز، مسئلۀ نفوذ است که مقام معظم رهبری دامت برکاته در موقعیت ها و فضاهای گوناگونی بدان توجه داده اند و دست دشمن جهت نفوذ و...

  قرآن و پدیدۀ نفوذ

یکی از مسائل اجتماعی روز، مسئلۀ نفوذ است که مقام معظم رهبری دامت برکاته در موقعیت ها و فضاهای گوناگونی بدان توجه داده اند و دست دشمن جهت نفوذ و راه یابی به دستگاه ها و تشکل های مهم دولتی و غیر دولتی را رو کردند.
پذیرش قرآن به عنوان کتاب زندگی، این سرمایه را به انسان هدیه می کند که عرصه های زندگیش اعم از عرصۀ فردی، خانوادگی و اجتماعی را قرآنی کند و حضوری قرآنی در زندگی داشته باشد.
یکی از مسائل اجتماعی روز، مسئلۀ نفوذ است که مقام معظم رهبری دامت برکاته در موقعیت ها و فضاهای گوناگونی بدان توجه داده اند و دست دشمن جهت نفوذ و راه یابی به دستگاه ها و تشکل های مهم دولتی و غیر دولتی را رو کردند.
نظر به وجود پدیدۀ نفوذ در روزگار پیشین و احیای تازه و رونق آن در روزگار کنونی چون نفوذ فرهنگی (توریسم)، آموزشی (2030)، اقتصادی (fatf)، لازم است آن را در کتاب جامع قرآن ردیابی و رهگیری کنیم.
آیۀ «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا بِطَانَةً مِنْ دُونِکُمْ لَا یَأْلُونَکُمْ خَبَالًا وَدُّوا مَا عَنِتُّمْ قَدْ بَدَتْ الْبَغْضَاءُ مِنْ أَفْوَاهِهِمْ وَمَا تُخْفِی صُدُورُهُمْ أَکْبَرُ قَدْ بَیَّنَّا لَکُمُ الْآیاتِ إِنْ کُنْتُمْ تَعْقِلُونَ" (آل عمران: 118) روشن ترین و پرمحتواترین آیه ای است که مسئلۀ «نفوذ» را مطرح می کند و ریزموضوعات مهم آن را تبیین می کند.
• فاش نکردن اسرار برای دشمن
این آیه، نخست مهمترین سرفصل این مسئله را خطاب به جامعۀ ایمانی گوشزد می کند که ای مؤمنان! دشمن را به عنوان محرم اسرار و رازدار خود قلمداد نکنید. "لَا تَتَّخِذُوا بِطَانَةً مِنْ دُونِکُمْ" (آل عمران: 118)
توجه دادن آیه به اسرار و رموز داخلی جامعۀ ایمانی و تمرکز بر آن، از فضایی در جامعه خبر می دهد که دشمن پروژه ای به نام پروژۀ «نفوذ» را در دستور کار قرار داده است تا اطلاعات و اسرار جامعۀ ایمانی را جهت پیشبرد اهداف استکباری و استعماری خویش گردآوری کند.
این نکته پرواضح است که دشمن جهت نفوذ به هر جامعه، تشکل و دستگاهی در گام نخست نیازمند شناخت وضعیت داخلی آن جامعه و دستگاه می باشد تا بر پایۀ آن شناخت، نقشۀ لازم جهت نفوذ در آن را طراحی کند.
از این رو آیۀ مبارکه از همان ابتدا با بازداری مؤمنان از فاش کردن اسرار، راه نفوذ را بر دشمن می بندد و نقشۀ آن ها را نقش بر آب می کند.
آیه در ادامه، برخی از مهمترین ویژگی های دشمن نفوذی را بر می شمرد تا تصویر درست و دقیقی از او نزد مؤمنان ارائه دهد. این ویژگی ها عبارتند از:
• برای نابودی مؤمنان چیزی کم نمی گذارد
اولین ویژگی دشمن نفوذی، این است که تباه و نابودی مؤمنان، سیبل هدفی است که او در پروژۀ نفوذ بدان می اندیشد و به هر اقدامی جهت رسیدن به آن پنجه می زند. "لَا یَأْلُونَکُمْ خَبَالًا" (آل عمران: 118)
• شادی در رنج مؤمنان
دومین ویژگی دشمن نفوذی، این است که این نوع دشمن به چنان پلیدی رسیده است که رنج جامعۀ ایمانی را خوش می دارد و بر آن کف و سوت بلند می کند. "وَدُّوا مَا عَنِتُّمْ" (آل عمران: 118)
دل خوش کردن دشمن نفوذی به رنج مؤمن از آن روست که او مؤمنان را تنها و تنها رقیب خود در میدان یافته است. از این رو بر هر آن چه که این جامعه را سرد و ناتوان سازد؛ شادی می کند.
• اظهار نفرت از جامعۀ ایمانی در سخنانشان
پلیدی و پلشتی این دشمن تا جایی است که می توان نفرت و بدخواهیش نسبت به جامعۀ ایمانی را در ظاهر و دهان وی مشاهده کرد. "قَدْ بَدَتْ الْبَغْضَاءُ مِنْ أَفْوَاهِهِمْ" (آل عمران: 118)
کلام و سخن دشمن نفوذی نسبت به جامعۀ ایمانی سراسر از نفرت و کینۀ آن ها نسبت به این جامعه است. از این رو تشخیص چنین دشمنی دشوار نخواهد بود و می توان این دشمنی و نفرت را در سخنان آن ها به روشنی دید.
• نفرت شدید قلبی از جامعۀ ایمانی
البته آن نفرتی که در سخنان دشمن نسبت به جامعۀ ایمانی دیده می شود؛ تنها بروز و ظهوری از آن بدخواهی شدیدی است که در قلب او وجود دارد. "وَمَا تُخْفِی صُدُورُهُمْ أَکْبَرُ" (آل عمران: 118)
خوی استکباری دشمن نفوذی باعث می شود که او فقط و فقط به برتری و منافع خود بیندیشد. از این رو چنین دشمنی، منافع و خواسته های دیگران را نمی بیند و به هر آن کس که مسیر خویش مداری او را سد کند؛ خشم می گیرد و نفرتش را در دل می پروراند.
با توجه به آن چه گذشت؛ دشمن نفوذی، موجود گرگ صفتی و روباه خصلتی است که برای تباهی و نابودی مؤمنان چیزی کم نمی گذارد و بر غم و رنج آنان، رقص شادی به پا می کند.
او چنان نفرت و بدخواهی از مؤمنان در دل جای داده است که مؤمن و جامعۀ ایمانی، همۀ حرف و سخن او شده است و مدام در کلام و سخنش از او می گوید.
اما قرآن، وظیفۀ جامعۀ ایمانی در برابر این دشمن چِغِر و کِرِخ را چنین توصیف می کند که مؤمنان به مبانی دینی خود بیندیشند که در این دنیا آزمایش های مالی و جانی فراوان است و بخشی از این آزمایش ها در همین عرصۀ دفاع از دین خدا در برابر دشمن نفوذی محقق می شود. "لَتُبْلَوُنَّ فِی أَمْوالِکُمْ وَ أَنْفُسِکُمْ وَ لَتَسْمَعُنَّ مِنَ الَّذِینَ أُوتُوا الْکِتابَ مِنْ قَبْلِکُمْ وَ مِنَ الَّذِینَ أَشْرَکُوا أَذىً کَثِیراً" (آل عمران: 186)
از این رو مؤمنان با احیای اعتقادات و ایدئولوژی های دینی خود، جهت آزمایش های احتمالی این پروژه خود را آماده می کنند.
البته تحمل دشواری ها و مصائب نفوذ دشمن بدین معنا نیست که جامعۀ ایمانی، هیچ اقدام پیش گیرانه و دفاعی جهت مقابله با این پروژه را در دستور کار ندارد. بلکه آیه این اقدامات پیش گیرانه و دفاعی را به عنوان پیش فرض قلمداد کرده است.
از این رو بر مؤمنان است که با وجود بکارگیری تمام تلاش جهت مقابله با دشمن نفوذی، در مسیر یاری دین خدا جهت تحمل دشواری های مقابله با این دشمن، بر عصای صبر و تقوای الهی دست بگیرند. "وَ إِنْ تَصْبِرُوا وَ تَتَّقُوا فَإِنَّ ذلِکَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُورِ" (آل عمران: 186)
سلمان زاده

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر