معجزه قرن

قرن حاضر پر از حوادث و وقایع شگفت انگیز است. اگر در بُعد پیشرفت علمی تکنولوژیکی و فرهنگی پدیده ی اینترنت و بازگشایی فضای مجازی به روی جهان را شگفت انگیز تلقی کرده و سرعت سرسام آور علوم و اطلاعات، معجزه نمایانده می شود...

  معجزه قرن

قرن حاضر پر از حوادث و وقایع شگفت انگیز است. اگر در بُعد پیشرفت علمی تکنولوژیکی و فرهنگی پدیده ی اینترنت و بازگشایی فضای مجازی به روی جهان را شگفت انگیز تلقی کرده و سرعت سرسام آور علوم و اطلاعات، معجزه نمایانده می شود، از نگاه دیگر و از زاویه نگاه دینی و سیاسی می توان اذعان کرد که شگفت انگیزترین معجزه قرن، پدیده پیروزی انقلاب اسلامی ایران است. ایران که سابقه 2500 ساله شاهنشاهی را در تاریخ به ثبت رسانده بود و به عنوان جزیره ی امن برای غرب و شرق مطرح بود، ناگهان در کمتر از دو سال قیام و انقلاب مردم، بی سابقه ترین معجزه تاریخیش را انجام داد و حکومت شاهنشاهی را به زباله دان تاریخ فرستاد و سلسله پهلوی را سرنگون کرد و آخرین بازمانده تاریخ شاهنشاهی، محمدرضا، با خفت و خواری و با شنیدن صدای انقلاب مردم، ایران را ترک کرد.

1. تحلیل و واکاوی
اکنون این سؤال برای هر صاحب اندیشه ای باز است که چرا و چگونه این معجزه تحقق یافت. قطعاً وقایع و پدیده ها، وقوعشان مسبوق به بسترسازی، تمهید و مقدماتی بوده که انقلاب اسلامی ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست.

از زاویه نگاه دینی و سیاسی می توان اذعان کرد که شگفت انگیزترین معجزه قرن، پدیده پیروزی انقلاب اسلامی ایران است.


2. حق خواهی ایرانیان
مردم ایران از دیرباز تاکنون به عنوان مردمی شناخته می شوند که به دنبال حقیقت بوده اند، عدالت خواهی و مبارزه با ظلم و ستم در کارنامه ایرانیان ثبت شده است. از مبارزه کاوه آهنگر با ضحاک در ایران باستان تا قیام مشروطه در دوران قاجار و تا همه ی قیام ها؛ مقاومت و استقامت آزادی خواهان اعم از مبارزانی چون قیام سربداران سبزوار، قیام میرزا کوچک خان، ستارخان، باقرخان، رئیس علی دلواری و ... نشان می دهند که ایرانی و ایران هیچ گاه تن به ظلم نمی داده است و سراسر تاریخ ایران مملو از قیام ها و شهدا و زندانیان آزادی خواه بوده است که در مبارزه با ظلم، شدیدترین شکنجه ها را تحمل کرده اند.

3. پیروزی ثمره قیام ها
پیروزی انقلاب اسلامی را می توان ثمره ی همه ی مبارزات علیه ظلم و ستم ها نامید؛ یعنی جریان مبارزه علیه ظلم و طاغوت، جریان مستمری بود که در طول تاریخ ایران و ایرانیان ادامه داشت و در قرن حاضر برای پیروزی و ریشه کن کردن طاغوت، مقتضی موجود و موانع مفقود شد.

مردم ایران از دیرباز تاکنون به عنوان مردمی شناخته می شوند که به دنبال حقیقت بوده اند، عدالت خواهی و مبارزه با ظلم و ستم در کارنامه ایرانیان ثبت شده است.


4. دلیل پیروزی
دلایل پیروزی انقلاب اسلامی ایران درسال 1357 هجری شمسی را می توان در سه محور اساسی خلاصه کرد:

4-1. عنایت خداوند
گویا خداوند اراده کرده بود که مردم مستضعف را طبق سنت خودش پیروز کند. (قصص: 5) و مستکبرین را شگفت زده کرده، خوار و ذلیل نماید؛ لذا علی رغم آن که رژیم شاهِ تا دندان مسلح و مورد حمایت آمریکا و غرب بود و علی رغم داشتن سازمان مخوفی چون ساواک که کوچک ترین مخالفتی را رصد کرده و شدیدترین شکنجه ها را علیه مخالفین اعمال می کردند، و علی رغم سرکوب و کشتار مردم، باز هم سنت الهی تحقق یافت گویا ملائکه رحمتش برای نصرت مردم نازل شدند. 2(فصلت: 30)

4-2. رهبری مؤمنانه
اگر بگوییم رمز اصلی پیروزی انقلاب اسلامی ایران، ایمان و یقین امام خمینی (قدس سره)، معمار کبیر انقلاب بود، مبالغه نیست. امام خمینی (قدس سره) از آغاز قیام 15 خرداد سال 42 یقین و باور به پیروزی داشت؛ آن گاه که در پیامش فرموده بود: «یاران من در گاهواره ها هستند» امام (رحمة الله علیه) نوید داده بود که با گذر زمان و بزرگ شدن نوزادان پیروزی محقق می شود و بر اساس ایمان و باور به پیروزی هرگز برای لحظه ای هم دست از قیام و انقلاب و روشنگری برنداشت؛ یعنی امام (رحمة الله علیه) شجاعانه، حکیمانه و مؤمنانه کشتی انقلاب را به ساحل پیروزی رساند.

دلایل پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 هجری شمسی را می توان در سه محور اساسی خلاصه کرد: عنایت خداوند، رهبری مؤمنانه، بصیرت و اتحاد مردم.


4-3. بصیرت و اتحاد مردم
مردم ایران که سالیان درازی با رهبر در تبعیدشان آرام همراهی کرده بودند، از آن جا که درک و بینش و ایمان به رهبر داشتند، همگی با وحدت کلمه و یکپارچه از آغازین روزها به فرامین و دستورات رهبر انقلابی که توسط یاران او تبیین می شد، گوش جان می سپردند و در راه انقلاب از بذل جان و فرزند و مال (حجرات: 15) و هیچ چیز دیگر دریغ نکردند؛ چرا که بذل جان و مال در راه خداوند و دریافت پاداش های الهی را می دانستند و به آن کاملاً باور داشتند، و یقین داشتند که کشته شدن در راه خدا، مرگ نیست بلکه زندگی در پیشگاه رحمت الهی است. (آل عمران: 169)

سکینه بیک خورمیزی (نیک)، مدرس حوزه و دانشگاه

----------------------------------------
پی نوشت ها:
1. «وَ نُریدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثینَ؛ ما مى‏خواهیم بر مستضعفان زمین منّت نهیم و آنان را پیشوایان و وارثان روى زمین قرار دهیم‏.»
2. «إِنَّ الَّذینَ قالُوا رَبُّنَا اللهُ ثُمَ‏ اسْتَقامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَیْهِمُ الْمَلائِکَةُ أَلاَّ تَخافُوا وَ لا تَحْزَنُوا وَ أَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتی‏ کُنْتُمْ تُوعَدُونَ؛ به یقین کسانى که گفتند: «پروردگار ما خداوند یگانه است!» سپس استقامت کردند، فرشتگان بر آنان نازل مى‏شوند که: «نترسید و غمگین مباشید، و بشارت باد بر شما به آن بهشتى که به شما وعده داده شده است!»
3. نگاهی به تحقق عجیب 12 پیش ‎بینی بزرگ امام خمینی (رحمة الله علیه)، http://www.farsnews.com.
4. اشاره به 19 دی سال 1357.
5. «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذینَ آمَنُوا بِاللهِ وَ رَسُولِهِ ثُمَّ لَمْ یَرْتابُوا وَ جاهَدُوا بِأَمْوالِهِمْ‏ وَ أَنْفُسِهِمْ فی‏ سَبیلِ اللهِ أُولئِکَ هُمُ الصَّادِقُون‏؛ مؤمنان واقعى تنها کسانى هستند که به خدا و رسولش ایمان آورده اند، سپس هرگز شکّ و تردیدى به خود راه نداده و با اموال و جان هاى خود در راه خدا جهاد کرده اند؛ آنها راستگویان اند.»
6. «وَ لا تَحْسَبَنَ‏ الَّذینَ‏ قُتِلُوا فی‏ سَبیلِ اللهِ أَمْواتاً بَلْ أَحْیاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُون‏؛ هرگز گمان مبر کسانى که در راه خدا کشته شدند، مردگانند! بلکه آنان زنده اند، و نزد پروردگارشان روزى داده مى شوند.»

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر