مهار غضب

حضرت رسول(ص) فرموده اند: «جرعۀ خشمی که به خاطر خدا فرو برده شود، نزد خداوند برترین جرعه است.»

  مهار غضب

در بحث خشم، آنچه مهم است «مهار غضب» است تا از اختیار بیرون نرود. در روایات، از خویشتن داری به هنگام غضب، سخن گفته شده و تعبیر «کظم غیظ» و «فروبردن خشم» بسیار به چشم می خورد.
قرآن کریم نیز از فروخورندگان خشم، ستایش کرده است: «والکاظمین الغیظ» (سوره آل عمران، آیه 134)
حضرت رسول(ص) فرموده اند: «جرعۀ خشمی که به خاطر خدا فرو برده شود، نزد خداوند برترین جرعه است.» همچنین، از امام باقر(ع) نیز روایت است: «هرکس خشمی را فرو ببرد، درحالی که می تواند آنرا اِعمال کند، در روز قیامت خداوند دل او را لبریز از ایمنی و ایمان می سازد.»
پس توجه به آثار اخروی و محبوبیتِ فروبردن خشم نزد خدا، یکی از راه های مهار این شعلۀ سرکش است.راه دیگر، کمک خواستن از خداوند است: گفتن «اعوذ بالله مِنَ الشیطان الرجیم» و استعاذه به خدای متعال راه فوران این شعلۀ شیطانی را مسدود می سازد.تغییر حالت و وضعیت، از راه حلهای پیشنهادی دیگری است که در احادیث آمده است.
حضرت رسول(ص) به امیرمؤمنان(ع) فرمودند:« ای علی، خشمگین نشو. هرگاه هم غضبناک شدی، پس بنشین و در این بیندیش که خداوند بر بندگان قدرت دارد؛ ولی به آنان حِلم میورزد.»
امام باقر(ع) فرموده اند: «هر شخصی که خشمگین شود، درحالیکه ایستاده است، پس بنشیند که در این صورت، پلیدی و رذیلۀ شیطانی از او دور می شود و اگر نشسته است، برخیزد.»
توجه به سیرۀ اولیای دین نیز راهی برای تسلط یافتن بر خویش است: رسول خدا(ص) دیرتر از همه عصبانی شده و زودتر از همه راضی می شدند و عفو می کردند. امام کاظم(ع)را نیز به سبب این صفت شایسته، یعنی حلم ورزی و عفو و پرهیز از برخوردهای انتقام جویانه و از روی خشم و غضب، «کاظم» لقب داده اند.
داستان امام علی(ع) نیز در جنگ خندق که در پی جسارت عَمرِوبن عبدود، از روی سینۀ او برخاستند و چند قدم راه رفتند تا خشمشان فرو نشیند و آنگاه برای خدا سر از پیکر آن قهرمان کفر جدا کردند، الگوی دیگری برای مهار غضب است.فراوری از: کتاب راه های درمان رذایل اخلاقی، جواد محدثی، تهیه و تدوین معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی، نشر آستان قدس رضوی.مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر