می خواهیم پدر و مادر شویم

رفتار والدین قبل از به دنیا آمدن فرزندان تا مادری و پدری بعد از ازدواج، چشم که بهم بگذاریم، وقت پدر‌شدن و مادر‌شدن فرامی‌رسد. زمان سریع می‌گذرد، ممکن است کسانی...

 می خواهیم پدر و مادر شویم

رفتار والدین قبل از به دنیا آمدن فرزندان

تا مادری و پدری
بعد از ازدواج، چشم که بهم بگذاریم، وقت پدر‌شدن و مادر‌شدن فرامی‌رسد. زمان سریع می‌گذرد، ممکن است کسانی فکر کنند فرصت زیادی دارند برای آماده‌شدن برای پدری و مادری؛ ولی حقیقت این است که فرصت محدود است و زمان به سرعت می‌گذرد.
زن و شوهر تا مادر‌شدن و پدر‌شدن، چه رفتاری را باید به کار بگیرند؟ از نظر اسلام در این دوره زمانی بعد از ازدواج تا فرزند‌دار‌شدن، چه رفتاری پسندیده است؟ رفتار والدین قبل از به دنیا آمدن فرزند، در فرمول زیر آمده است:
«ایجاد آمادگی برای فرزنددارشدن + رعایت نکات اسلامی در انعقاد نطفه»
وقتی سخن از ایجاد آمادگی می‌شود، یک مفهوم کلی در ذهن انسان می‌آید که این مفهوم کلی شامل هرگونه آمادگی می‌شود. آمادگی روحی، جسمی، معنوی و... پدر و مادر باید این آمادگی را در خود ایجاد کنند.
برای داشتن فرزندی بهتر و نیرومند‌تر و سالم‌تر، جسم پدر و مادر لازم است سالم باشد و از آمادگی جسمانی خوبی برخوردار باشند. غذای پدر و مادر خصوصاً غذایی که مادر استفاده می‌کند، بر روی فرزند تأثیر دارد.1
روحیات و خلق و خوی والدین بر روی فرزند تأثیر دارد. اگر مال حرامی خورده شود، لباس حرامی پوشیده شود و گناهی انجام شود، همه اینها بر روی کودک تأثیر خواهند داشت و باعث شرکت شیطان در اولاد انسان می‌شوند؛ پس بر همین اساس، والدین باید نسبت به آمادگی‌های جسمی، روحی، اخلاقی و معنوی خود حساس باشند و این آمادگی‌ها را قبل از به دنیا آمدن فرزند، مورد توجه قرار دهند:

وَ شارِکهُمْ فِی‌الْأَمْوالِ وَالْأَوْلادِ.
و [ای شیطان] در اموال و اولاد [انسآن های بد] مشارکت کن.2


قسمت دیگر رفتار والدین قبل از به دنیا آمدن فرزند، در خصوص رعایت نکات و آداب اسلامی در انعقاد نطفه و آمیزش جنسی است. شیوه و زمان آمیزش بر روی جسم و روح فرزند تأثیر بسیاری دارد و در این باره روایات متعددی در منابع اسلامی وجود دارند3 که مجال برای ذکر آن ها در اینجا نیست.
پدر‌شدن و مادر‌شدن از قبل از تولد اتفاق می‌افتد و پدر و مادری که آینده و سبک زندگی فرزندانشان برایشان مهم است، از قبل از تولد وی به فکر وی بوده و حواسشان هست از نظر جسمی، روحی، اعتقادی و... و همچنین از نظر آمیزش جنسی نکاتی را رعایت کنند که در سلامت روح و جسم‌شان تأثیر بهتری می‌گذارد.
«تا مادری و تا پدری» پدرها و مادرها از همان ابتدای ازدواج شروع شده است. می‌توانید از همان ابتدای ازدواج نام پدر و مادر را روی خودتان بگذارید و شروع کنید به عمل‌کردن به فرمول رفتار والدین قبل از به دنیا آمدن فرزند.

رفتار والدین بعد از به دنیا آمدن فرزندان
در عالم نشانه‌های مختلفی از خداوند وجود دارد و یکی از این نشانه‌ها فرزندان انسان هستند. باید این نشانه‌های الهی را شناخت و با توجه به شناخت با آن ها رفتار کرد.
والدین بعد از به دنیا آمدن فرزند، با قبل از آن تفاوت دارند و لازم است رفتارشان با خودشان و با فرزندانشان رفتار مناسبی باشد. این رفتار در طی فرمول ذیل آمده است:

«احترام زن و شوهر به یکدیگر + توجه به بهداشت و تغذیه روحی و جسمی فرزند + توجه بیشتر به دختران»


بچه‌ها که به دنیا آمدند، پدر و مادر باید حواسشان باشد که احترام یکدیگر را بیش از پیش حفظ نمایند. اینکه مادر جلوی روی فرزندان با پدر بدرفتاری کند، بر روی تربیت فرزندان تأثیر خواهد داشت.
اینکه پدر پیش روی فرزندان با مادر دعوا کند و احترام او را حفظ نکند، اثر سوء تربیتی بر روی فرزندان خواهد داشت و شخصیت پدر و مادر را در ذهن آن ها دچار ضعف خواهد کرد و تربیت آن ها را نیز دچارمشکل .
همچنین بر پدر و مادر لازم است به بهداشت و تغذیه کودکشان اهمیت بدهند. این اهمیت‌دادن هم شامل بهداشت و تغذیه روحی است و هم شامل بهداشت و تغذیه جسمی؛ مثلاً توجه به اینکه فرزند باید از شیر مادر تغذیه کند، بسیار ضروری است و در زندگی و آینده جسمی و روحی فرزند تأثیر بسیاری خواهد داشت:

وَالْوالِداتُ یرْضِعْنَ أَوْلادَهُنَّ حَوْلَینِ کامِلَینِ.
مادران، فرزندان خویش را دو سال تمام شیر دهند.4

در خصوص توجه به تغذیه روحی کودک نیز مهم‌ترین نکته، آموزش کودک است. اینکه این آموزش چه باشد را نیز اسلام معیّن کرده است. قانونش این است که والدین باید آینده را در نظر بگیرند، نگاه کنند فرزندانشان در آینده به چه چیزهایی نیاز خواهند داشت و چه چیزهایی در آینده به دردشان می‌خورد، همان ها را به فرزندانشان تعلیم دهند.5
گاهی والدین چیزهایی به فرزندانشان آموزش می‌دهند و مثلاً آن ها را در کلاس‌هایی ثبت‌نام می‌کنند که آن کلاس‌ها هیچ تأثیر مهم و مثبتی در آینده فرزندشان ندارد؛ نه ذهن او را پرورش می‌دهد، نه استعدادهایش را شکوفا می‌کند و نه چیزی به علمش اضافه می‌کند.
کودک وقتی به یک بزرگسال تبدیل بشود، بیش از همه‌چیز نیازمند این است که تصویر درست و صحیحی از خودش، خدا و جهان پیرامونش داشته باشد و این یاد‌دادن و این آموزش اگر در کودکی محقق شود، در بزرگسالی کودک تأثیر خواهد داشت.
مشکلاتی که از نظر فکری در بزرگسالی خیلی از آدم‌ها ایجاد می‌شود، ریشه در دوران کودکی و نوجوانی و جوانی آن ها دارد، اگر والدین آن ها این مسائل را در آن ایام جدی می‌گرفتند، زندگی فرزندشان در بزرگسالی چیزی متفاوت از آنچه اکنون هست، می‌شد.
یکی از مسائلی که لازم است به فرزندان به درستی آموزش داده شود و در آینده به کار فرزندان خواهد آمد، مسائل دینی است ، خداوند این کار را بسیار می‌پسندد و این عمل باعث رضایت اوست.6 یا مثلاً اینکه فرزندان به کتابخوانی عادت کنند، برنامه های مفید رسانه‌ها را دنبال کنند و... همه جزو مسائلی است که در آینده فرزند و نوع زندگی‌اش تأثیر خواهد داشت.

مراقبت و تربیت بر عهده ی والدین است. گزینش برنامه‌های سالم رسانه‌ها برای کودکان نیز وظیفه دیگر آن هاست. بچه‌ها را به کتابخوانی عادت دهید و کتاب‌های مفید مناسب سن آن ها تهیه کنید.7


واقعاً اینکه کودک با کتاب‌های مفید مأنوس باشد، برایش بهتر است یا با بازی‌های کامپیوتری؟ کدام‌یک از آن ها در رفتار فعلی کودک و آینده‌اش تأثیر بیشتری دارند؟
نکته آخر اینکه به رغم اینکه متأسفانه در جوامع جوری تبلیغات شده است که اسلام به دختران توجه ندارد، اسلام توجه بیشتری به دختران داشته و این را می‌پسندد که والدین محبت و توجه به فرزندان دختر را مقدم نمایند.8

منبع : خانه انس – معاونت تبلیغات آستان قدس

---------------------------------------------------------------
پی نوشت:
1. امام حسن(ع) به نقل از رسول خدا (ص) می‌فرمایند: غذای زنان باردار، شیر باشد؛ چون بچه اگر در شکم مادر از شیر تغذیه کند، قلبش محکم و عقلش زیاد می‌شود و اگر بچه پسر باشد، شجاع می‌شود و اگر دختر باشد، زنانه آن به گونه‌ای می‌شود که نزد شوهر خود عزیز می‌شود (اصول کافی، ج6، ص23).
2. اسراء: 64.
3. معصومان (ع) می‌فرمایند: هنگام همبسترشدن، نخست نام خدا را ذکر کن!
4. بقره: 233.
5. امام علی)ع) می‌فرمایند: بهترین آموختنی‌ها برای جوانان و نوجوانان، چیزهایی است که در بزرگسالی به آنها نیازمند می‌شوند (شرح نهج‌البلاغه، ج20، ص333).
6. و کسان خود را به نمازخواندن و زکات‌دادن دستور می‌داد و نزد پروردگار خویش پسندیده بود (مریم: 55).
7. پاسخ مقام معظم رهبری به نامه یک شهروند، 7/6/1377.
8. باید دختران را بر پسران (در محبت مثل هدیه خریدن) مقدم بدارید (وسائل‌الشیعه، ج21، ص51).

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر