مجموعه پنج جلدی نقش و رسالت زن شامل عناوین فرعی «عفاف و حجاب در سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی»، «الگوی زن»، «زن و خانواده»، «جایگاه و مسائل زنان در اسلام و تجدد» و «عرصه‌های حضور اجتماعی زن» است.

  نقش و رسالت زن

نقش و رسالت زن

مشخصات کتاب
به كوشش: دكتر امیرحسین بانكی‌پور فرد
ناشر: انتشارات انقلاب اسلامی (وابسته به موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی)
موضوع كتاب: علوم انسانی
نوبت چاپ: اول
تاریخ چاپ: بهار ۱۳۹۳


مجموعه پنج جلدی نقش و رسالت زن توسط انتشارات انقلاب اسلامی با موضوعات زن، خانواده و سبک زندگی ایرانی اسلامی بر اساس سخنرانی‌ها و پيام‌هاى رهبرمعظم انقلاب درباره‌ی زنان، از آغاز پيروزى انقلاب اسلامى تا سال ۱۳۹۲ حتّی سخنانی که رسانه‌ای نشده است ـ مانند توصیه‌هایی که هنگام خواندن خطبه‌ی عقد به جوانان داشته‌اند ـ به چاپ رسیده است.
این کتاب‌ها به ترتیب با عناوین فرعی «عفاف و حجاب در سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی»، «الگوی زن»، «زن و خانواده»، «جایگاه و مسائل زنان در اسلام و تجدد» و «عرصه‌های حضور اجتماعی زن» منتشر شده است که به اختصار به سرفصل های هر کتاب اشاره می کنیم.
جلد اول: عفاف و حجاب در سبک زندگی ایرانی اسلامی
این کتاب شامل پنج فصل با عناوین عفّت و حیا، روابط زن و مرد، حجاب و پوشش، کشف حجاب و بی‌بندو‌باری و روش برخورد با بی‌بندو‌باری است.
جلد دوم: الگوی زن
در این جلد مباحث ضرورت ارائه‌ی الگوی صحیح در حیات انسانی، فاطمه‌ی زهرا (س) الگوی جامع زن و حیات انسانی، حضرت فاطمه‌ی زهرا (س) و عرصه‌ی خانوادگی، عرصه‌ی مجاهده‌ی سیاسی و اجتماعی، عرصه‌ی معرفتی عرفانی، عرصه‌ی عبادی، عظمت و کمالات، الگوی عاشورایی زن، الگوهای قرآنی زن، الگو شدن زن مسلمان ایرانی دسته‌بندي و ارائه گردیده است.

5a7de57cbbed1.jpg


جلد سوم: زن و خانواده
زن و خانواده» سومین اثر از این مجموعه ارزشمند است که در 5 فصل با عناوین؛ زن و ازدواج، زن در خانواده، اهمّیّت خانواده، حقوق و وظایف زن و شوهر در خانواده و محبت و عواطف همسران صورت بندی شده است.
جلد چهارم: جایگاه و مسائل زنان در فرهنگ اسلام و تجدد
در این کتاب، با ارائه‌ی موضوعی و عنوانی بیانات مقام معظّم رهبری، در سه فصل، اهميّت و ريشه‌يابی مسائل زنان، زن در فرهنگ غرب، منزلت و جايگاه زن در انديشه‌ي اسلامي، میتوان با ریشه‌یابی مسائل زنان، تفاوت نگاه غرب و نگاه اسلام را در موضوع زن بازشناسی کرد.
جلد پنجم: عرصه‌های حضور اجتماعی زن
این جلد هم در سه فصل با عناوین جایگاه اجتماعی زنان، تعلیم و‌ تربیت زنان و نقش زن در انقلاب اسلامي، تدوین شده و در تمامي اين زمينه‌ها سعي شده است آرای مقام معظّم رهبري (مدّظلّه‌العالی) به صورت دقيق استخراج و با عنوان گذاري مناسب سير منطقي موضوعات به گونه اي ارائه گردد كه پاسخگوي مشكلات و نيازهاي امروز باشد.مطالب مرتبط