اباصلت هروی در روایت دعبل از امام رضا (ع) نقل می کند که امام (ع) فرمودند: روزها و شبها به پایان نمی رسد، تا این که شهر طوس محل رفت ...

  همراه بودن با امام (ع) در قیامت
۲۲ آذر ۱۳۹۶ 132 6.6 KB 25 0

همراه بودن با امام (ع) در قیامت

یکی دیگر از برکات زیارت امامرضا (ع) همراهی امام (ع) با زائر خویش در قیامت است، و علت این همراهی این است که زائر عاشق امام (ع) که عمری را با عشق اهل بیت (ع) و یاد آنان سپری نموده است و در واقع همنشین خویش را اهل بیت (ع) قرار داده است از این رو در ادامه ‌ی این همنشینی و همراهی امام (ع) در قیامت نزد او می ‌رود و زائر خود را مورد لطف قرار می‌دهد.
و از آن‌جا که همراه امام (ع) باید در شان و منزلت امام باشد ائمه (ع) با لطف خود او را به چنین مقامی رسانده و شخص از این طریق یار و همراه امام (ع) می‌گردد.
چنان که روایات مختلفی بر این امر دلالت می ‌نمود مانند:

1. مرحوم شیخ صدوق به اسناد خودش (یعنی به واسطه ‌ی راویانی که او را به اباصلت می ‌رساند) از اباصلت هروی نقل می ‌کند، «ابا صلت می ‌گوید: از امام رضا (ع) شنیدم که می ‌فرمودند: آگاه باشید و بدانید هرکس مرا در غربت زیارت کند، خداوند عز و جل برای او ثواب هزار شهید و هزار صدیق و درست کار، و ثواب هزار حاجی و عمره‌ گزار، و صد هزار مجاهد را می ‌نویسد، و در قیامت با ما محشور می‌ شود، و در درجات عالی بهشت همراه ما خواهد بود.»

2. «اباصلت هروی در روایت دعبل از امام رضا (ع) نقل می ‌کند که امام (ع) فرمودند: روزها و شب‌ها به پایان نمی ‌رسد، تا این که شهر طوس محل رفت و آمد شیعیان و زائران من می‌ شود، آگاه باشید که هر کس در غربتم مرا زیارت نماید، در روز قیامت هم شان و رتبه‌ ی من، در حالی که گناهانش مورد بخشش قرار گرفته است، خواهد بود.»
منبع: باران فضیلت، تالیف احمد مرادخانی، تهیه و تدوین اداره امور فرهنگی آستان قدس، نشر قدس رضوی.


مطالب مرتبط