امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند: کسی که هر روز، بیست و پنج مرتبه بگوید: «اللهم اغفر للمُؤمنین و المؤمنات وَ المُسلِمِینَ و المُسلِمات؛ خداوند متعال، به تعداد مؤمنین و مؤمنات، حسنه ای در نامه عملش می نویسد و ...

  چه کسانی را دعا کنیم؟
۲۶ فروردین ۱۳۹۷ 229 5.4 KB 35 0

چه کسانی را دعا کنیم؟

چه کسانی را دعا کنیم؟

والدین
در قرآن کریم آمده است: «ربِّ اغفِر لِی وَ لِوَالِدَی؛ خدایا، مرا و پدر و مادرم را بیامرز.» [1]
حضرت یوسف علیه السلام وقتی در چاه افتادند و گریه شان گرفت، به یاد پدر و مادر خود افتادند و فرمودند: «خدایا، به پدرم رحم کن؛ خدایا، من را به پدرم برسان که [از فراق من] غصه نخورد».

اولاد
حدیث داریم که امام صادق علیه السلام فرموده اند: «هرکس فرزندش را نفرین کند؛ فقیر می شود.»[2] باز هم در حدیث داریم: «جوانان تان را نفرین نکنید که برکت از زندگی تان سلب می شود.» در قرآن هم می بینیم که لقمان پسرش را بسیار نصیحت می کند؛ بنابراین برای فرزندان تان دعا کنید.

گنهکاران
امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند: «برای گناهکاران دعا کنید!» ما باید به خدا عرض کنیم: «خدایا، توفیق توبه به گناهکاران بده تا اصلاح شوند.»
ابراهیم پیامبر علیه السلام وقتی چشم ملکوتی پیدا کردند، مشاهده کردند که فردی زناکار در شهر وجود دارد. ایشان فرمودند: «خدایا، جانش را بگیر!» همین حضرت علیه السلام در جایی دیگر فهمیدند کسی در حال فساد است و باز هم فرمودند: «خدایا، جان او را هم بگیر!» خداوند فرمود: «من هم گنهکاران را می بینم؛ ولی ما چشم بصیرت به تو ندادیم که گناهکار را نفرین کنی؛ برای آنها هم دعا کن.»

همسایگان و مؤمنان
امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند: کسی که هر روز، بیست و پنج مرتبه بگوید: «اللهم اغفر للمُؤمنین و المؤمنات وَ المُسلِمِینَ و المُسلِمات؛ خداوند متعال، به تعداد مؤمنین و مؤمنات، حسنه ای در نامة عملش می نویسد و گناهی از او محو می فرماید و او را در درجه ای بالا می برد.» [3]
خدا به حضرت موسی علیه السلام فرمود: «ای موسی، همیشه سعی کن ابتدا دیگران را دعا کنی و کاری کن که دیگران تو را دعا کنند؛ من دوست دارم دعای هر کسی برای دیگران باشد و از زبان دیگران درباره تو دعا بشنوم.»
در سیرة حضرت فاطمه سلام الله آمده است که امام حسن مجتبی علیه السلام فرمودند: «مادرم از ابتدای شب تا صبح برای همسایگان، مؤمنین و مؤمنات دعا می کردند.» [4]
حضرت فاطمه سلام الله می فرمودند: «الجَار ثُمَّ الّدارَ؛ اوّل همسایگان، بعد اهل خانه.» [5]
و این نه فقط برای دعا؛ بلکه یک پیام کلی است.
حضرت فاطمه سلام الله برای بعضی افراد بیشتر دعا کرده اند؛ یکی همسایگان و دیگری کسانیکه فرزندان ایشان را یاری کنند، ذریة حضرت فاطمه سلام الله شامل ائمه معصومین علیهم السلام و سادات می شوند. یاری کردن اهل بیت علیهم السلام به این معنی است که ما دل امامان علیهم السلام را با نگاه کردن به صحنه های حرام، بدحجابی، غفلت از نماز و ... نیازاریم.
امام رضا علیه السلام در وقت نماز هر کاری داشتند کنار می گذاشتند و می فرمودند: «اوّل اقامة نماز؛ بعد کار.» رضایت امام رضا علیه السلام در این نهفته است که به نماز اوّل وقت اهمیت دهیم، زبان و چشم خود را کنترل کنیم و... .
امیرالمؤمنین، علی علیه السلام فرمودند: «أعینُونِی بِوَرَعٍ وَ اجتِهادٍ و عِفةٍ وَ سَدَادٍ؛ من (ما اهل بیت علیه السلام) را با تقوا و پرهیزکاری، تلاش فراوان، پاکدامنی و راستی در کردار و گفتار یاری کنید.»[6]

سخنران: حجت الاسلام و المسلمین دکتر رفیعی، رواق امام خمینی قدس سرّه، 89/2/8
منبع: کتاب پرتوی اجابت، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی

--------------------------------------
1- نوح، 28.
2- عدة الداعی، ابن فهد حلّی، ص 80.
3- منهج الیقین، ص 296؛ ثواب الاعمال، ص 161.
4- وسائل الشیعه، ج 7، ص 113.
5- همان.
6- نهج البلاغه، نامه 45.


مطالب مرتبط