کافر با سخاوت از مومن بخیل بهتر است...

بخل جامع همه بدی ها است و از فرد بخیل خیری به کسی نمی رسد لذا در مومن واقعی دو چیز جمع نمی شود: بخل و بداخلاقی..

  کافر با سخاوت از مومن بخیل بهتر است...

امام موسی بن جعفر(ع) در روایتی می فرمایند انسان سخاوتمند و خوش اخلاق تحت پوشش حمایت خداوند است و خداوند او را رها نمی کند تا او را وارد بهشت کند؛ همچنین می فرمایند پدرم امام صادق(ع) دائم سفارش به سخاوت و خوش اخلاقی می کردند تا از دنیا رفتند اگر در هر خانواده ای این دو ویژگی باشد هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت. سخاوت در دنیا آنقدر مهم است که حاتم طایی که بت پرست هم بود اما به سبب سخی بودن آن آتش جهنم او را نمی سوزاند.
همچنین در دنیا دو موضوع وجود دارد که تنها مختص مسلمانان نیست و هر انسانی در دنیا به آن توجه کند مورد رحمت خداوند قرار می گیرد، یکی محبت و دوستی و عرض ارادت به اهل بیت(ع) است، که فایده و حسن انجام آن، این است که فرد در دنیا عاقبت به خیر می شود، یا اینکه نه جهنمی می شود و نه بهشتی، و یا خداوند در دنیا به او وسعت رزق عطا می کند. خداوند این خیر آنها را بی پاسخ نمی گذارد، البته افرادی که مومن و شیعه هستند درجه و شان آنان بسیار بالاتر است.
امام هادی(ع) در روایتی می فرمایند برخی گمان می کنند که محبت اهل بیت ما تنها برای مسلمانان است و به غیر مسلمانان نمی رسد، محبت اهل بیت(ع) حتی برای مسیحیان و نصرانی ها نیز فایده دارد، آتش جهنم نمی تواند دوست داران اهل بیت(ع) را بسوزاند. پیامبر اکرم(ص) نیز می فرمایند محبت من و اهل بیت من اساس و بنیاد اسلام است.
دومین موضوع احسان و نیکوکاری و خدمت به بندگان خداوند است، انجام کار خیر به هر اندازه که باشد در این دنیا سبب خیر و برکت برای افراد می شود امام صادق(ع) در این راستا می فرمایند احسان و نیکوکاری کار بزرگی است و مومن و کافر ندارد، همه افراد می توانند با احسان و نیکوکاری به خیر و برکت های الهی رسند.

برگرفته از سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین فرح زاد، رواق امام خمینی، صحن جامع رضوی.

سیما میکائیل زاده

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر