هرچند استفاده از این ابزارها به خودی خود، ایرادی ندارد، اما عدم توجه به تفکری که در ورای این ابزارها نهفته است، می تواند آسیب های جدی به روح و روان ...

  یادداشت: نقش اصالت بندگی در تربیت فرزندان

یادداشت: نقش اصالت بندگی در تربیت فرزندان

حسین ادبی؛ مدرس حوزه علمیه خراسان

وقتی دختر یا پسرتان را به شهربازی می برید، آیا به این فکر می کنید که ابزاهای بازی فراهم شده در این مکان، از چه تفکری نشأت گرفته و چه چیزی را به فرزندان من و شما القا می کند؟ شاید شما از آن دست آدمهایی باشید که خیلی به این مسائل کاری ندارند و تنها دغدغه ای که دارند این است که فرزندشان چند ساعتی از بازی کردن لذت ببرد و البته پدر و مادر را نیز به حال خود رها کند تا کمی استراحت کنند. اما اگر کمی به تربیت فرزندتان و همین طور به هدفی که باعث شده تا شما او را به دنیا بیاورید و آینده ای که برای او در ذهن دارید، فکر کنید، بازی کودکتان و وسایلی که با آنها بازی می کند برایتان مهم خواهد شد. به عنوان مثال هیچ پدر و مادری اجازه بازی با کبریت و آتش را به فرزندشان نمی دهند، زیرا این کار خطرناک است و ممکن است به بدن بچه آسیب برساند. همانگونه که برای جسم فرزندمان نگرانیم و سلامتی جسمی او برایمان مهم است باید به روح و روان او نیز توجه ویژه بکنیم. ابزارهای بازی این روزهای شهربازی ها، برگرفته از تفکری است که با تفکر الهی و دینی ما سازگاری چندانی ندارد. هرچند استفاده از این ابزارها به خودی خود، ایرادی ندارد، اما عدم توجه به تفکری که در ورای این ابزارها نهفته است، می تواند آسیب های جدی به روح و روان و تربیت فرزندانمان وارد نماید. تفکر امروزه دنیای مادی، بر پایه اصالت لذت و سرگرمی بنا شده است. این تفکر همه چیز را در راستای لذت بردن بیشتر و سرگرم شدن می داند و برای این لذت و سرگرمی هیچ حد و مرزی نمی شناسد. در این تفکر، شما به هر قیمتی باید از دنیا و امکانات آن لذت ببرید، حتی اگر باعث مرگ شما شود. هیجان بی حد و مرز و افراطی در این تفکر حرف اول را می زند. به اسباب بازی های امروزه شهربازی دقت کنید. از فانفار گرفته تا ترن هوایی و ...، همه یک هدف دارند و آن هم بالا بردن هیجان شماست. هیجانی که اندازه و حد ندارد و هرچقدر بالاتر برود، بازی را جذاب تر و لذتبخش تر می کند. برخی از این بازیها شما را می ترساند، اما ترس هم نوعی هیجان است و بر مبنای این تفکر، باید آن را تجربه کرد. بنابراین هرچه بازی هیجان بیشتری داشته باشد، بهتر است، حتی اگر به مرگ شما یا آسیب رسیدن به قلب شما یا بر هم خوردن تعادل بدنی شما منجر شود. به اسباب بازی های پارک های آبی دقت کنید. هیجانی که از سقوط آزاد و یا فرو افتادن در چاله فضایی به شما یا فرزندتان وارد می شود، بسیار برای قلب و سیستم عصبی شما ضرر دارد، اما چون هیجان دارد، مورد اقبال فرزندان و حتی بزرگترها قرار می گیرد.
تفکر مادی مبتنی بر اصالت لذت، هیچ ارزشی جز لذت نمی شناسد و همه چیز را در راستای لذت بیشتر و هیجان بیشتر می بیند. برای ما که با تفکر الهی و خدامحور و با اعتقاد و باور به دین مبین اسلام و مکتب تشیع بزرگ شدیم، پذیرش این هیجان افراطی و به دور از عقلانیت مورد پذیرش نیست و نباید به راحتی به آن تن بدهیم. تفکر الهی به ما می آموزد که اصالت با رضایت خدا و آگاهی و هشیاری است و نه لذت. لذت اگر چه خوب است، اما اصل نیست و نباید همه چیز به لذت ختم شود. لذت باید در خدمت رضایت خدا باشد و رضایت خدا با آسیب رساندن به بدن سازگاری ندارد.
تفکر مادی مبتنی بر اصالت لذت، گاهی تا آنجا ما را پیش می برد که برای لحظه ای هیجان به مواد مخدر نیز رو می آوریم. مواد مخدر صنعتی و قرص های روانگردان، همگی محصول این تفکر است که لحظه ای هیجان ناشی از این قرصها و لحظه ای خلسه و سرگرم شدن و فارغ شدن از این دنیای پرهیاهو را به قیمت از دست دادن زندگی دنیا و آخرت به جان می خرد.
اگر می خواهیم که فرزندانمان با تفکر الهی و بر مبنای رضایت خدا به زندگی بپردازند و آینده ای سعادتبخش هم در این دنیا و هم در آخرت داشته باشند، باید در انتخاب بازی های کودکانمان و نحوه استفاده از ابزارهای شهربازی ها دقت بیشتری به خرج دهیم. باید مراقب باشیم علی رغم بهره مندی از ابزارهای بازی و استفاده از نعمت هیجان، در بهره مندی از این نعمت خدادادی افراط نکنیم و خدای ناکرده آینده و تربیت فرزندانمان را به نابودی نکشیم. تفکر الهی ما را به هشیاری دعوت می کند، پس بهتر است در انتخاب بازی و اسباب بازی برای کودکان، از چیزهایی بهره بگیریم که او را بیشتر هشیار و آگاه می کند. استفاده از ابزارها و آزمایشات علمی که علاوه بر کسب دانش، هیجان به اندازه هم دارد، یکی از بهترین گزینه هاست. اگر به شهربازی می رویم، سعی کنیم از اسباب بازی هایی استفاده کنیم که مهارت محور هستند و از هیجان متعادل تری برخوردارند. تلاش کنیم با صبر و حوصله، محیطی پُر نشاط و همراه با هیجان مثبت و هشیاری و آگاهی برای فرزندانمان فراهم کنیم.


مطالب مرتبط